top of page

Jóga pro mami a mimi
Úroveň 1 - nemobilní miminka po šestinedělí, ležící na zádičkách, později na bříšku
Úroveň 2 - mobilní miminka, plazící se a lezoucí
Úroveň 3 - batolátka stojící u nábytku a začínající chodci
Úroveň 4 - malí chodci do 2 let

Úroveň 5 - chodci 2-3 roky

ZIMNÍ TRIMESTR (leden - březen)

Cena kurzu o 13ti setkáních je  2 210 Kč (lekce 170 Kč).Možnost zaplatit si první lekci (170,-) a pak se rozhodnout, jestli budete pokračovat. Náhrady za absence na jiných lekcích přes Sportimea.

​Dotazy na jakodomajoga@gmail.com. Přihlášky na kurzy přes rezervační systém zde.

Kurz: Jóga pro mami a mimi 4 s Jitkou 
Termín: 2. 1. - 27. 3. 2023 (13 lekcí)
Čas: pondělí 9:30 - 10:30
Místo: Jógamatka, Gorkého 44
Lektor: Jitka Balášová
Cena: 2 210 Kč
Kurz: Jóga pro mami a mimi 1 s Evou Z.
Termín: 6. 2. - 27. 3. 2023 (8 lekcí)
Čas: pondělí 12:15 - 13:15
Místo: Jógamatka, Gorkého 44
Lektor: Eva Zukalová
Cena: 1 360 Kč 

Cena kurzu o 8mi setkáních je 1 360 Kč (lekce 170 Kč).Možnost zaplatit si první lekci (170,-) a pak se rozhodnout, jestli budete pokračovat. Náhrady za absence na jiných lekcích přes Sportimea.

Dotazy na jakodomajoga@gmail.com. Přihlášky na kurzy přes rezervační systém zde.

Kurz: Jóga pro mami a mimi 1 s Jitkou 
Termín: 3. 1. - 28. 3. 2023 (13 lekcí)
Čas: úterý 11:00 - 12:00
Místo: Jógamatka, Gorkého 44
Lektor: Jitka Balášová
Cena: 2 210 Kč 

Kurz: Jóga pro mami a mimi 3 s Evou

Termín: 3. 1. - 28. 3. 2023 (13 lekcí)
Čas: úterý 9:30 - 10:30
Místo: Jógamatka, Gorkého 44
Lektor: Eva Gerych
Cena: 2 210 Kč 
Kurz: Jóga pro mami a mimi 2 s Verčou
Termín: 5. 1. - 30. 3. 2023 (13 lekcí)
Čas: čtvrtek 9:30 - 10:30
Místo: Jógamatka, Gorkého 44
Lektor: Veronika Hrčková
Cena: 2 210 Kč 
Kurz: Jóga pro mami a mimi 4/5 s Verčou 
Termín: 5. 1. - 30. 3. 2023 (13 lekcí)
Čas: čtvrtek 11:00 - 12:00
Místo: Jógamatka, Gorkého 44
Lektor: Veronika Hrčková
Cena: 2 210 Kč 
Kurz: Jóga pro mami a mimi 2/3 s Verčou 
Termín: 5. 1. - 30. 3. 2023 (13 lekcí)
Čas: čtvrtek 14:15 - 15:15
Místo: Jógamatka, Gorkého 44
Lektor: Veronika Hrčková
Cena: 2 210 Kč 

KDYŽ SE ŘEKNE "JÓGA"...

Když se řekne „jóga“, mnoho laiků si představí stoj na hlavě nebo krkolomné pozice se složitě propletenýma rukama a nohama, dlouhé tiché meditace… Těžko si pak asi dokážeme představit lekce jógy určené maličkým kojencům. Ale ono to jde! A tradice tzv. baby yogy je velmi dlouhá, jen v Čechách o ní málo víme. Skutečnou podstatou a cílem jógy je zvědomování vlastního těla, citlivé reagování na jeho aktuální možnosti a potřeby, cílená práce s tělem, dechem a myslí, která po malých krocích vede k lepšímu zdraví a větší radosti ze života. A to novorozenec dokáže a pouští se do nabízených aktivit s touhou objevovat svět. Jeho maminka je bezpečným průvodcem, lektorka nabízí a vysvětluje pozice vhodné pro danou fázi psychomotorického vývoje děťátka, společnost ostatních miminek jej motivuje k pokrokům a sociálnímu kontaktu. Nejde však jen o protahování a posilování tělíčka a rozvoj pohybu. Neméně důležitá je hravá interakce mezi maminkou a děťátkem, posilování bezpečné vazby mezi nimi a rozvoj komunikace. Mezi miminkem a rodičem se v interakci rozvíjí spirála radosti – děťátko vyjadřuje potěšení z pohybu a pozornosti rodiče a ten přirozeně reaguje vřelou odezvou, která budí ještě větší potěšení.

Benefity jógy pro mami a mimi

 

Jistější interakce s miminkem

Někdy mají novopečené maminky tendenci k děťátku přistupovat s velkou opatrností a nejistotou. Novorozenec jim připadá tak křehký a bezbranný. Ale i novorozené miminko toho spoustu zvládne, má velkou sílu a touží po pohybu a kontaktu s tělem maminky. Představte si, co všechno s vámi absolvovalo během devíti měsíců těhotenství – pohybovalo se při každém vašem kroku, bylo s vámi, když jste běžela na tramvaj, dělala domácí práce, cvičila, zkrátka při každé aktivitě. A na to po porodu navažme a buďme společně aktivní. Není potřeba čekat, až bude miminko větší, až bude například samo držet hlavičku, až nás bude méně potřebovat. Naopak, intenzivní a aktivní první týdny společného života, budou dobrým základem pro náš vztah, poskytnou větší jistotu a sebevědomí ženě v její mateřské roli i novorozenci, který objevuje svět.

Delší a kvalitnější spánek

Během lekce se miminko příjemně unaví a zrelaxuje. Po cestě ze cvičení si většinou užije vydatný spánek a i v noci lépe spí. Přiměřený pohyb také podporuje u děťátka vyrovnanější nálady a chování.

 

Stimulace celého tělíčka i nervového systému, správný psychomotorický vývoj

Děťátko je motivováno k psychomotorickým pokrokům. Cvičením mu poskytujeme nabídky, ale nijak jej nenutíme a sledujeme jeho odezvu – samo ví, kdy je připravené a naši nabídku využije. Na lekcích jógy jsme často svědky prvního otočení na bříško, prvních pokusů o lezení i nejistých krůčků. Vedení a plná pozornost maminky pomáhá dětem zvládnout frustraci, která je normální během přechodových obdobích mezi vývojovými stádii.

 

Prevence kolik a bolavého bříška

Cvičení stimuluje proces trávení a pomáhá dětem od nadýmání.

 

Společná relaxace

Zážitek společné relaxace (v leže, v náručí maminky, v chůzi, při kojení…), která je součástí každé lekce je benefitem pro rodiče i miminko. Podporuje jejich neverbální komunikaci. Tato láskyplná tichá interakce může dokonce oběma pomoci vyrovnat se s porodním traumatem a „zahojit“ negativní zážitek.

 

Jógové cvičení pro maminku

Krátce po porodu se potřebuje naše tělo zregenerovat, protáhnout se a odpočinout si. Do lekce jsou proto zařazeny pozice, které pomohou ženám znovu posílit pánevní dno a protáhnout záda namáhaná nošením miminka.

 

Jak lekce probíhá?

Lekce trvá 60 minut. Do tělesných aktivit zařazujeme i říkanky a písničky, vše probíhá hravou formou. Během lekce pomáháme v různých pozicích dětem v posílení a protažení celého tělíčka. Princip je stejný jako ve skladbě jógové lekce pro dospělé – jde nám o komplexnost; zařazujeme předklony, záklony, zkruty a obrácené pozice ve vyrovnaném poměru, v jemných variantách uzpůsobených miminkům. Cvičení je určeno oběma – mamince i děťátku. Vše přizpůsobujeme individuálním potřebám dětí  – maminka může kdykoli děťátko krmit, utišovat ho, mluvit s ním, jak je zrovna potřeba. Někdy mají ženy starost, že právě jejich děťátko je uplakanější, že bude narušovat hodinu. Moje zkušenost je, že většinou vlastní dítě vnímáme mnohem ostražitěji než ostatní a skutečnost vlastně není vůbec tak špatná. Pláč a křik je součástí zdravých a normálních projevů miminka, je jejich nástrojem komunikace, stejně jako spokojený úsměv a vrnění – do lekcí jógy s dětmi rozhodně patří a nikdo zde neočekává ticho a klid. Klid musíme jako maminky malých dětí najít uvnitř :)

bottom of page